Problemy z zasypianiem dotykają bardzo wielu ludzi w różnym wieku. Najczęściej nie ma znaczenia płeć, wiek, bardzo często na różne sytuacje reagujemy tak samo. Czasem wystarczy kłótnia z bliską osobą, stres w pracy, nieodpowiednie odżywianie się, zmiana pory pójścia spać, by problem się pojawił. Co zatem warto zrobić?
Na pewno dieta, posiłki spożywane na 3-4 godziny przed snem pomogą. Nie powinniśmy chodzić spać ani z pustym, ani ze zbyt pełnym żołądkiem. Dzięki temu nasz organizm nie będzie zmuszony do dodatkowej pracy a my samy będziemy czuć się lekko. 
Ponadto nie zawsze warto ćwiczyć na godzinę, dwie przed snem. Zdania są co prawda podzielone, jednakże wiele osób po ćwiczeniach czuje niesamowity przypływ energii, dający siłę do działania a nie snu. Warto zafundować sobie ćwiczenia znacznie wcześniej, ponieważ wysiłek fizyczny, zmęczenie pozwala szybko zasnąć. 
    Na problemy z zasypianiem pomoże nam relaksacyjna muzyka, czytanie książek, gazet, wyciszenie się. W przypadku problemów sprawdza się również filiżanka melisy, jako naturalny, zdrowy środek uspokajający i pozwalający zasnąć.