Od jakości posiłków i bilansu diety zależy zdrowie oraz samopoczucie Twojego dziecka. Z pewnością starasz się, żeby każdego dnia mogło jeść zdrowo i smacznie. Jednak w przypadku karmienia nie tylko samo jedzenie jest ważne, ale też kilka innych pobocznych elementów.

Odpowiednie krzesełko do karmienia

Wygoda malucha podczas posiłków uzależniona jest od rodzaju mebla, na którym siedzi. W trakcie karmienia siedzących od niedawna dzieci, najlepiej sprawdzają się specjalne krzesełka do karmienia. Są one skonstruowane w taki sposób, żeby pociecha mogła widzieć wszystko dookoła, przyjmować komfortową dla niej pozycję, a także zabezpiecza ją przed upadkiem na podłogę w momencie, gdy zacznie się wiercić. Typowe krzesełko do karmienia składa się z wysokich nóżek, siedziska, tacki na talerzyk oraz zabezpieczenia w postaci szelek. Część osób decyduje się na modele drewniane, ale dużo lepszym pomysłem okazuje się często krzesełko plastikowe, które łatwiej można wyczyścić i nie ulega zniszczeniu, gdy przypadkowo zostanie narażone na wilgoć np. po wylaniu na nie wody. Obecnie sklepy oferują tak różne modele sprzętów dla dzieci, że bez trudu zamówisz krzesełko do karmienia, pasujące do wnętrza Twojej kuchni lub osobistych upodobań.

Posiłki najlepiej przygotowywać samodzielnie

Gotowe obiadki to bardzo wygodne rozwiązanie i nie należy całkowicie ich odrzucać. Jednak samodzielne przygotowywanie posiłków dla malucha ma zalety, z którymi ciężko się kłócić. Gdy przyrządzasz jedzenie sama, możesz w pełni kontrolować ten proces – od zakupu zdrowych produktów, przez długość gotowania, aż po używane dodatki takie jak przyprawy czy tłuszcz. Dzięki takiemu rozwiązaniu, będziesz pewna co dokładnie je Twoje dziecko. Ma to szczególne znaczenie w przypadku alergików oraz nadwrażliwych na pewne pokarmy maluchów.

Karmienie bez stresu

Dla niektórych rodziców moment karmienia bywa frustrujący. Najczęstszymi przyczynami tego stanu jest powstający w jego trakcie bałagan lub sytuacja, kiedy maluch odmawia jedzenia. Jednak nie powinnaś reagować w tych przypadkach napięciem czy krzykiem. Bałagan jest normalnym elementem wspólnego życia z dzieckiem. Jeżeli nie jesteś w stanie go tolerować nawet przez chwilę, nie jest to dobry objaw. Nadmierny perfekcjonizm potrafi psuć humor i relacje, dlatego dobrze byłoby z tym powalczyć. Również odmowa jedzenia przez pociechę nie powinna wywoływać wielkich emocji. Taka odmowa może być związana z naturalnym etapem rozwoju psychicznego dziecka lub wynikać z chwilowego braku apetytu, czym nie należy się przejmować. Martwić się trzeba dopiero wtedy, gdy opisana sytuacja się przedłuża.