Skóra atopowa jest jednym z częstszych problemów skórnych występujących u niemowląt. Wielu rodziców obawia się problemów skórnych i nie wie, jak dbać o skórę, która dotknięta jest jakimiś niedoskonałościami. Na szczęście współczesne dermokosmetyki zostały opracowane w taki sposób, że dają szansę na wyleczenie przy właściwej pielęgnacji. To właśnie oferuje Emolium. Prawidłowa pielęgnacja skóry atopowej niemowląt jest podstawą, jeśli nie chcemy doprowadzić do zaostrzenia stanu czy pojawienia się problemów związanych z nadkażeniami bakteryjnymi. Kosmetyki Emolium są tak dostosowane do delikatnej skóry dzieci, aby oczyszczać ją w odpowiedni sposób, ale jednocześnie natłuszczać i pielęgnować, gdy tego potrzebuje.

Objawy i diagnostyka atopii

Zazwyczaj atopowe zapalenie skóry u niemowląt występuje wraz ze świądem – w ten sposób zauważają je rodzice. Dziecko drapie się zwłaszcza w nocy, co sprawia, że ma trudności z zachowaniem ciągłości snu, regularnie się wybudza. Na skórze atopowej pojawiają się charakterystyczne, czerwone plamy; w tych miejscach skóra jest podrażniona, wysuszona, może delikatnie się łuszczyć, przez co staje się pożywką dla bakterii. Bardzo często diagnoza łączy się z alergiami pokarmowymi; każda alergia jest w stanie nasilać objawy. Przy wielu stanach atopowych sama kąpiel w Emolium sprawia, że wygląd skóry poprawia się, co jest doskonałym dowodem na występowanie atopii. W przypadku, gdy nawilżanie i natłuszczanie pogarsza wygląd skóry, niezbędna jest diagnostyka dermatologiczna w kierunku łojotokowego zapalenia skóry.

Pielęgnacja skóry atopowej

Należy pamiętać, że skóra atopowa jest podatna na zmiany temperatur, przegrzanie czy szorstkie ubrania; również pranie w mało delikatnych proszkach może powodować pogorszenie. Z tego powodu podstawą jest dbanie o komfort skóry. Niezbędne jest nakładanie po kąpieli preparatów Emolium, które właśnie tworzą warstwę ochronną na skórze i sprawiają, że jest ona mniej podatna na działanie zarówno czynników niekorzystnych, jak i bakterii. Bardzo ważne jest, aby kąpiele były regularne, ale przeprowadzane w ciepłej wodzie, nie zaś w wodzie gorącej, która będzie znacznie pogarszać stan skóry. Do kąpieli również stosuje się olejki Emolium, które natłuszczają i wspomagają tworzenie filtra ochronnego na skórze. Atopowe zapalenie skóry u niemowląt często jest chorobą tymczasową; prawidłowo pielęgnowana skóra wraz ze wzrostem małego człowieka zaczyna zdrowieć i dzieci kilkuletnie rzadko kiedy mają poważne zmiany. Stan skóry może pozostać bez zmian, jeśli pielęgnacja jest nieodpowiednia albo atopia połączona ściśle z alergią.