Na rynku istnieje wiele firm obuwniczych, wśród których nie da się jasno wyróżnić jednego potentata. Produkty wielu marek są zbliżone do siebie zarówno pod względem ceny, jak i prezencji, czy jakości wykonania. Tanie buty oferowane na targach i bazarkach są zazwyczaj odwzorowaniem sklepowych propozycji, jednakże bez zachowania odpowiedniej klasy względem gatunków materiałów czy samego wyrobnictwa. Botki botkom nie równe, a wybór definiuje komfort chodzenia, dlatego też warto nań zwrócić uwagę jeszcze przez skuszeniem się na niską cenę.

Oczywiście towar za kilkadziesiąt zamiast kilkuset złotych jest atrakcyjny i kuszący, jednakże w większości przypadków zachodzi zależność na podstawie której jeden wydatek większego kalibru rozkłada się na o wiele dłuższy czas użytkowania, względem tańszego odpowiednika. Botki, które wymagają wymiany fleków już po kilku dniach używania, jak również późniejszego klejenia niejednokrotnie przewyższają swoją wartość w trakcie noszenia, niźli firmowy odpowiednik. Trampki damskie, które zamiast kleju posiadają szycia są o wiele wytrzymalsze, a nie zawsze droższe.

Uwagę na tanie buty zwraca się przede wszystkim ze względu na cenę. Jest ona atrakcyjna i kusi wielu kupujących. Botki kupione z niewiadomego źródła mogą jednak wylądować w koszu szybciej, niż się zakładało.