Śpiwory to niezastąpiony dodatek do każdego wyjazdu turystycznego zarówno pod gwiazdami, jak i na rozmaite domki. Współczesne warianty dostępne w sklepach przeszły spore zmiany w porównaniu do modeli dostępnych jeszcze 10 lat temu. Dziś ilość możliwych opcji na sklepowych półkach może przyprawić o niemały zawrót głowy. Dlaczego? Ponieważ śpiwory są personalizowane pod konkretne potrzeby w konkretnym czasie. Już dawno artykuły te przestały być traktowane, jako zwykłe syntetyczne worki, w których można schować się w nocy i liczyć, że będzie nam ciepło.

Kupując śpiwór.

śpiwory

Planując kupno nowego śpiwora warto w pełni dookreślić swoje preferencje oraz potrzeby – uchroni nas to od poniesienia większych potencjalnych kosztów związanych z zakupem, gdyż w efekcie braku wystarczającej wiedzy możemy nabyć wariant niepełny lub taki, którego możliwości nie będziemy w stanie w pełni wykorzystać.

Na co należy zwracać uwagę przeglądając śpiwory?:

  • - Rodzaj materiału – czy śpiwór jest puchowy czy syntetyczny? Zarówno jeden jak i drugi wariant posiada inne cechy, które przekładają się na ogólne użytkowanie oraz cenę.
  • - Termiczność – wiąże się z rodzajem materiału. Śpiwory puchowe są cieplejsze od syntetycznych jednak jeśli wybieramy się w podróż w miejsce gdzie noce są wyjątkowo gorące, to warto zastanowić się nad lżejszym odpowiednikiem.
  • - Waga – grubsze śpiwory wypełnione syntetykiem ważą znacznie więcej niż rozwiązania puchowe oraz są mniej plastyczne (składanie się). Warto wziąć pod uwagę ten fakt w przypadku planowania wyjazdów, na których wymaganym będzie chodzenie z całym plecakiem turystycznym.
  • - Odporność na wilgoć – to jedna z podstawowych cech, na którą należy zwracać uwagę przy wyborze śpiwora. Spanie pod gołym niebem w okresie letnim jest fantastyczną perspektywą o ile jej następstwem nie jest zapalenie płuc spowodowane dobraniem złego wariantu śpiwora.
  • - Kształt – śpiwory występują w czterech podstawowych kształtach: koperta, mumia, mumia poszerzona oraz mumia rozciągliwa. Każdy wariant charakteryzuje się inną konstrukcją oraz zapewnia zróżnicowany poziom komfortu w zależności od preferencji kupującego.
  • - Cena – nie zawsze droższy znaczy lepszy. Śpiwory występują w wersjach wielu oraz jedno sezonowych, co przekłada się w dużej mierze na cenę. Jeżeli zamierzamy wykorzystać nowy zakup jedynie kilka razy w okresie letnim to nie ma sensu nabywanie droższego wariantu ogólno sezonowego.

Dobranie odpowiedniego śpiwora pozwoli nie tylko cieszyć się lepszym snem w trakcie wyjazdu, ale skutecznie uchroni urlopowicza od potencjalnego ryzyka choroby. Wczesne zorientowanie się w zaletach oraz wadach poszczególnych wariantów śpiworów oferowanych przez rynek pomoże na lepsze oraz efektywniejsze spędzenie czasu wolnego.