Pieluszka jednorazowa to wygoda – przede wszystkim. Zużytą, po prostu zwijamy, i wyrzucamy, nie zastanawiając się nad tym, co później się z nią dzieje. Jaką drogę musi przebyć, by środowisko zupełnie się od niej uwolniło. Jednak coraz więcej rodziców ufa już pieluszkom wielorazowym, które nie mają nic wspólnego z pieluchami tetrowymi, które były w użyciu jeszcze kilkanaście lat temu.
Pieluszki wielorazowe to oszczędność. Robimy jednorazowo większy zapas, a później po prostu pierzemy, wraz z ubrankami codziennego użytku. Na początek wystarczy zakupić 3-5 pieluszek ( otula czy) oraz podwójną ilość wkładów. Ich wybór jest ogromny, i każdą z nich można dostosować do potrzeb maluszka. 
Pieluszki wielorazowe nie są trudniejsze w obsłudze od tych tradycyjnych, jednorazowych. Wystarczy tylko regularnie wymieniać i prać wkłady, które wykonane są  z takich materiałów, że schną wręcz błyskawicznie. Można również zakupić pieluszki, które mają wszytą wkładkę na stałe- te nie różnią się w użytkowaniu niczym, od tradycyjnych jednorazówek, jednak po wypraniu schną znacznie dłużej niż pieluszki, z wymiennymi wkładami. 
Są wygodne, ekonomiczne i ekologiczne – pieluszki wielorazowe pojawiają się w coraz większej ilości domów.