Galanteria jest trwała, wytrzymała i pięknie się prezentuje i może posłużyć przez długie lata, o ile dobrze się o nią dba. Rękawiczki, portfele, czy torebki skórzane wymagają określonej pielęgnacji, by skóra naturalna zachowała swój początkowy blask. Co robić, by skóra nie pękała i nie niszczała z czasem?

Skórę trzeba impregnować

Portfele, rękawiczki, teczki, czy torebki skórzane to klasyczny i stylowy dodatek, który nadaje elegancji i wytworności. Nie warto inwestować nawet w kilkanaście przedmiotów tego typu z gorszych jakościowo materiałów, które swą użytecznością i designem odstają od tych ze skóry. Aby galanteria skórzana była trwała należy pamiętać o jej impregnacji, która w zdecydowany sposób wydłuży użyteczność tych przedmiotów.

Najbardziej wrażliwe na otarcia i zniszczenia jest skóra klapki portfela, teczki, czy torebki, gdyż jest w ciągłym ruchu. Szczególną uwagę przy pielęgnacji trzeba zwrócić na to miejsce. Na otarcia i uszkodzenia narażony jest także pasek.

Jak dbać o skórę

Skóra jest trwałym materiałem, ale wrażliwym na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania, warunki atmosferyczne takie jak słońce, czy deszcz. Ważne, by określić z jakiej skóry tworzone są torebki skórzane, czy portfele – miękkiej, czy twardej. I jedna i druga raz na jakiś czas potrzebuje nawilżenia. W każdym sklepie z galanteria skórzana, a także w sklepie obuwniczym kupisz środki do impregnacji skóry.

Skórę można naoliwiać naturalnymi sposobami, na przykład olejkiem rycynowym lub olejem kokosowym, który nie pozostawia tłustych plam i łatwo wchłania się w powierzchnię. Wcierać olejek najlepiej jest ręką, albo przy użyciu delikatnej gąbeczki. Po wtarciu olejku lub specjalnego preparatu powierzchnię portfela, teczki, czy torebki skórzanej należy wypolerować.

Taki zabieg najlepiej powtarzać raz na dwa, trzy miesiące, by zachować świeżość, giętkość i trwałość skóry.

Codzienne zabrudzenia najlepiej ścierać za pomocą wody z octem, która dobrze usuwa tłuste ślady lub innego rodzaju zabrudzenia. Podobnie jak w przypadku natłuszczania, powierzchnie galanterii przemywamy delikatnie, starając się, by nie zmoczyć jej zbyt bardzo.

Galanterie skórzaną, która jest w użyciu okazjonalnie najlepiej przechowywać w płóciennym lub bawełnianym worku, który uchroni przed uszkodzeniami mechanicznymi i wysychaniem skóry.

Skóry, zwłaszcza torebek, nigdy nie należy brać w pralce, bo zbyt duży kontakt z wodą sprawi, że skóra straci na swej estetyce, a może nawet podczas prania ulec zniszczeniu.