Jak zaplanować dłuższą podróż

Planowanie dłuższej podróży to nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla rodziców, którzy muszą dodatkowo zabrać bagaż swoich pociech. Całe zadanie ułatwi sporządzenie odpowiedniej listy, dzięki czemu nie zapomnimy zabrać nawet najmniejszego drobiazgu.

Tworząc podręczny spis przedmiotów uwzględniamy przede wszystkim miejsce, do którego jedziemy, jego charakter i porę roku. Od tego zależy, czy będziemy potrzebować lekkich, czy grubych ubrań, wodoodpornej odzieży, większej ilości zabawek, sprzętu sportowego, czy w bagażu znajdzie się komputer i teczka na laptopa, czy raczej mały tablet. Warto też zaznaczyć, że na trzytygodniowy wypad nie będziemy musieli zabierać więcej ubrań, niż na tygodniowy. W tym pierwszym przypadku po prostu będziemy zmuszeni prać swoje ubrania. Nie jest ważna ilość, ale rodzaj zabieranej odzieży.

laptop leżący na sotole z mapą

Całkiem sporo zależy również od tego, jaki rodzaj środka lokomocji wybierzemy. Jadąc samochodem możemy pozwolić sobie na nieco większą swobodę niż w przypadku samolotu czy pociągu. W aucie nasza teczka na laptopa może spoczywać w bagażniku, ale w publicznych środkach transportu koniecznie należy komputer trzymać w bagażu podręcznym.

Najważniejsza jest oczywiście główna torba lub walizka służąca do przewozu przedmiotów, których będziemy używać dopiero na miejscu. Oprócz tego niezbędny jest bagaż podręczny, w którym znajdą się wszystkie akcesoria, pieniądze, dokumenty i inne drobiazgi, które będą wyjmowane kilkukrotnie w czasie podróży. Warto przeznaczyć osobną torbę na jedzenie i picie, ze względu na ryzyko zabrudzenia dokumentów i biletów. To samo dotyczy również zabieranych urządzeń mobilnych. Przyda się teczka na laptopa, do której będziemy mogli zapakować również tablet lub telefon.

Wiele osób, które udają się na wakacje zadaje sobie pytanie "czy w podróż warto zabierać ze sobą większą ilość gotówki"? Jeżeli jedziemy w miejsce o rozwiniętej sieci bankomatów, nie warto brać ze sobą pieniędzy. Nie powinniśmy sugerować się wielkością miasta, ponieważ w dużych ośrodkach wcale nie musi być dużo automatów. Czasami też w małych kurortach jest bardzo dużo oddziałów bankowych i bankomatów. Ilość maszyn w danej miejscowości możemy sprawdzić w internecie, najlepiej na stronie własnego banku. Jeżeli zabieramy większą ilość gotówki, nigdy nie należy trzymać jej w jednym miejscu, ale rozłożyć po różnych częściach bagażu i odzieży. W ten sposób unikniemy całkowitej utraty środków w razie kradzieży.