Właściwy dobór odzieży na siłownię zawsze jest dylematem początkujących. Musi być bowiem praktyczna i wygodna, aby zapewniała efektywność i wydajność ćwiczeń. Czy to jednak wyłączne czynniki, jakimi powinniśmy kierować się przy jej kupnie?

Odzież funkcyjna na miarę XXI wieku

Współczesny ubiór sportowy to nie tylko dres oraz trampki. To przede wszystkim nowoczesne technologie, oryginalne sposoby wykonania przy zastosowaniu nowatorskich włókien. Wszystko po to, aby zapewnić użytkownikowi maksymalny komfort, wydajność treningu oraz atrakcyjny wygląd. Dlatego odzież na siłownię musi być przede wszystkim wygodna. To niewątpliwie najważniejszy aspekt, jakim należy się kierować przy jej wyborze.

Kolejnymi, równie istotnymi czynnikami jest elastyczność oraz optymalne dopasowanie. Za mały T-shirt będzie bowiem krępował nasze ruchy, tym samym utrudniając cały trening. Rzeczą równie ważną jest zachowanie odpowiednich parametrów cyrkulacji powietrza, a co za tym idzie – umiejętność odprowadzania potu na zewnątrz, pozostawiając skórę suchą i świeżą przez dłuższy czas. Trudno bowiem czerpać przyjemność z wykonywanych ćwiczeń, skoro nadmierna emisja potu sprawia, że koszulka wręcz przykleja się do ciała, wprawiając nas w niemałe zakłopotanie.

Jakie jeszcze czynniki warto wymienić stojąc przed koniecznością zakupu odzieży na siłownię? Nieco pomijanym przez wielu aspektem jest obecność różnorodnych detali. Dla jednych są to wyłącznie modne, podnoszące atrakcyjność ubrań dodatki, dla innych niezwykle praktyczne elementy. Mowa w tym przypadku o ściągaczach w mankietach czy zastosowaniu oddychającej siatki wzdłuż tułowia. Nie mniej jednak, wszelkiego rodzaju suwaki czy zapięcia nie stanowią najlepszej propozycji przy wyborze odzieży funkcyjnej. Mogą bowiem powodować zagrożenia podczas treningu bądź podrażnienia, na skutek nieodpowiednich zabezpieczeń. Warto zatem wybierać ubrania pozbawione tych dodatków, a z pewnością nie będzie to zła decyzja.

Odzież na siłownię – jaką wybrać?

Doskonałym wyborem na siłownię będą jednokolorowe kostiumy z syntetycznej, oddychającej tkaniny, najlepiej termoaktywnej, które bez problemu nabędziemy w autoryzowanych, sportowych sklepach. Najlepiej wybierać odzież gładką, pozbawioną nadruków, gdyż może szybko stracić swój urok podczas prania.

Optymalnym wyborem będzie raczej ciemny strój, pozbawiony kontrastujących wstawek – eliminujących problem zafarbowania. Świetnie sprawdza się koszulka typu bokserka, która za sprawą odkrytych pleców zabezpieczy nas przed przegrzaniem.

Bielizna równie ważna

Odzież na siłownię to nie tylko koszulka i spodnie. To również odpowiednia bielizna, która zapewni dobre samopoczucie. Kobiety z dużym biustem powinny zatem zaopatrzyć się w bezszwowy, sportowy biustonosz, który zapewni komfort wykonywanych ćwiczeń. Panie z mniejszym biustem mogą wybrać krótkie koszulki bez fiszbin, z wewnątrz wbudowanym stanikiem. Do tego elastyczne, zabudowane szorty jako alternatywa dla koronkowych fig.