Francja a przede wszystkim stolica tego państwa – Paryż, to niekwestionowana stolica mody. To tu narodził się niejeden styl, to tu są światowe wybiegi, po których kroczeniu marzy wiele, początkujących modelek. Najlepsi projektanci i modowy design nierozerwalnie związany jest z Paryżem, a przede wszystkim z paryskim szykiem.

Czym jest paryski szyk?

sukienkiKażdy z nas niejednokrotnie słyszał to pojęcie, które automatycznie utożsamiamy z prostotą i elegancją, ale też odwagą w ubiorze i umiejętnym mieszaniem styli. Paryski szyk jest nieszablonowy, pełen dobrego gustu i powabu. Przede wszystkim ma podkreślać elegancję. Nic tego tak nie czyni jak sukienka, m.in. sukienka z odkrytymi plecami. Z pewnością ogromny wpływ na kobiecą modę oraz ten paryski szyk miała działalność Coco Chanel, która jest jedną z najsławniejszych projektantek XX wieku. To właśnie jej śmiałe projekty dokonały rewolucji w pojmowaniu mody. Nie były pozbawione kobiecego piękna, ale też podkreślały silny charakter kobiet. To było szczególnie ważne w dobie działań sufrażystek. W ubraniach tej projektantki chodziły największe ikony świata muzyki i filmu, dzięki czemu paryski szyk stał się rozpoznawalny na cały świat.

Charakteryzują go przede wszystkim sukienki – dopasowane, rozkloszowane, z rękawami trzy-czwarte i sukienki z odkrytymi plecami. Paryski szyk spopularyzował tak zwana małą czarną, czyli prostą, przylegającą, czarną sukienkę.

Oczywiście paryski szyk to nie tylko sukienki, choć Coco Chanel wiele ich zaprojektowała dla ówczesnych gwiazd. Wiążę się z nim mieszanie styli, odważne stylizacje, a nawet łączenie ze sobą różnych części garderoby. To także sporo ekstrawagancji w ubiorze, która mimo wszystko prezentuje się niezwykle szykownie i elegancko.

Paryski szyk współcześnie

Ten kanon absolutnie nie przeminął. Nadal sukienki z odkrytymi plecami na przykład taka: http://www.vubu.pl/product-pol-67658-Bordowa-sukienka-z-odkrytymi-plecami.html, rozkloszowane, czy też kultowe małe czarne są nieodłączną i nieprzemijalną częścią współczesnej mody. To także mieszanie styli, ale tez tego co męskie i żeńskie. Marynarki, spodnie z wysokim stanem, długie płaszcze. Jest to styl dla kobiet odważnych, które nie boją się emanować i określać siebie poprzez strój. Jednocześnie wszystko w tym stroju musi być wyważone. Indywidualnie, ale z klasą. Sukienki z odkrytymi plecami, mała czarna, marynarki, trencz, czy koszule to teraz bardzo często wybierane stylizację. Trzeba jednak pamiętać, że paryski styl to nie tylko moda, ale także umiejętne dopasowanie ubrań do swoich walorów, tak by za pośrednictwem stroju emanować tym, co w naszej figurze najlepsze.