Nawet jeśli za cel naszych zimowych eskapad obieramy sobie któryś z polskich szlaków górskich, koniecznie musimy pamiętać o kompletnym i odpowiednim przygotowaniu się na tego typu wyprawę.  Prócz samego ekwipunku oraz wiedzy na temat lokalizacji do której się wybieramy, potrzebna jest nam również garść informacji na temat tego jak mamy się zachować, w przypadku kiedy natrafimy na lawinę lub inne typowe górskie zagrożenia.

Właściwe wyposażenie to podstawa!

Podczas pakowania się na naszą wędrówkę, koniecznie musimy pamiętać o dobraniu wygodnego, wysokiego i usztywniającego kostkę obuwia. Buty marki Salomon (http://www.sklepsportowy.net.pl/pol_m_BUTY-SALOMON-9469.html)o nazwie QUEST ORIGINS GTX®, posiada w swoim wnętrzu specjalną wyściółkę z tkaniny SensiFit™, dzięki czemu nie musimy martwić się o wygodę i dopasowanie się buta. Potrzebne będzie nam również komplet tzw. “oddychającego” ubrania, z materiałów takich jak Sympatex, Gore-Tex, Rhovyl. Najbardziej popularną technologią stosowaną w obuwiu, odzieży wierzchniej, jest oczywiście Gore-Tex. Przykładowo w ofercie butów marki Salomon znajdziemy całkiem sporą gammę butów trekkingowych wykonanych właśnie z takiego materiału. Przed wyjazdem powinniśmy również rozejrzeć się za kompletem bielizny termoaktywnej. Tego typu bielizna pozwala zachować nam ciepło nawet gdy zwilgotnieje oraz odprowadzi  nasz pot, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Jak zabezpieczyć się przed lawinami?

buty salomon na zimę

Przed wybraniem się  w góry zimą, będąc przy dolnej stacji wyciągu, zwróćmy uwagę na kolor migającej tam lampki. Jeśli zagrożenie lawinami jest wysokie, będzie migała się na kolor czerwony lub pomarańczowy. W takiej sytuacji zawsze warto mieć ze sobą plecak lawinowy z systemem ABS, który utrzyma nas na jej powierzchni i sprawi, że nie zakopiemy się w śniegu. Pamiętajmy też o specjalnych płytkach wszywanych w kurtki i między innymi w buty marki Salomon, informujące służby ratunkowe, w razie wypadku, o naszym aktualnym położeniu.

Przydatne rzeczy na szlaku

Wybierając się na podbój gór zimą, rozważmy czy przypadkiem nie będzie nam potrzebny któryś z specjalistycznych sprzętów do turystyki górskiej. Wszelakie uprzęże, czekany, raki, detektor lawinowy, czy łopatka, to wszystko może być nam niezwykle przydatne. Przy zakupie naszego obuwia na wyprawę, upewnijmy się, że można doczepić raki do butów. Marka Salomon ma w swojej ofercie modele, przeznaczone typowo pod wspinaczkę zimową lub bardziej zaawansowaną turystykę pieszą, które można wykorzystać przy użyciu koszyczków oraz raków.