Uprawianie gimnastyki artystycznej, akrobatycznej, baletu oraz tańca często łączy jedna rzecz: baletki. Nie oznacza to jednak, że jest to tylko jeden rodzaj obuwia; to raczej grupa, która ma w sobie zarówno napalcówki, jak i baletki gimnastyczne albo przeznaczone do akrobatyki. Sprawdźmy zatem, czym różnią się poszczególne rodzaje baletek oraz jak wybrać te idealne. Na początek warto wspomnieć, że każda dyscyplina sportowa rządzi się swoimi prawami, ale wiele amatorek zaczyna po prostu od treningów… boso. W ten sposób najłatwiej jest wyćwiczyć zmysł równowagi oraz kontrolę nad ciałem. Z czasem przychodzi moment na coraz to bardziej zaawansowane formy obuwia, które jednak wymagają również konkretnych umiejętności.

Do baletu

Baletki do tej formy aktywności wykonywane są ze skóry albo płótna. Są to buty idealnie dopasowane do stopy danej baletnicy, dlatego najlepiej, aby były mierzone podczas zakupu. Przytrzymywane są specjalną gumką zaczepianą dookoła stopy, co zapobiega przemieszczaniu w trakcie treningu. Warto tutaj pamiętać, że baletki są całe miękkie, zaś specjalne pointy, które umożliwiają stanie na palcach i wykonywanie niektórych figur, to buty sztywne i wymagające właściwego zaawansowania w treningu – łatwo w nich o urazy i kontuzje.

Do gimnastyki

W zasadzie nie ma jednych baletek gimnastycznych, które sprawdziłyby się zarówno w gimnastyce akrobatycznej, jak i artystycznej. Przykładowo, baletki gimnastyczne do akrobatyki są zazwyczaj pełnym, dobrze dopasowanym obuwiem z antypoślizgową podeszwą od zewnątrz i wygodną wkładką wewnątrz. Mają w ten sposób zabezpieczać przed przypadkowym poślizgnięciem i poprawiać przyczepność. Z kolei w przypadku gimnastyki artystycznej często ćwiczy się boso bądź w tzw. napalcówkach, które uznawane są za półbaletki.

Do tańca

W zasadzie do tańca wykorzystuje się albo baletki gimnastyczne, które dają większy zakres ruchów aniżeli sztywne buty, albo napalcówki, szczególnie polecane przy tańcu jazzowym. Tutaj najistotniejsza jest ochrona śródstopia połączona z zapewnieniem odpowiedniej do danego rodzaju tańca przyczepności do podłoża, co ułatwia wykonywanie pewnych figur.