Kosmetyki, które są tworzone na bazie naturalnych składników zdobyły już ogromną ilość wiernych klientów. Preparaty są tworzone z wysokiej jakości wyciągów roślinnych, a także minerałów oraz wody źródlanej, termalnej i mineralnej.

Wiele osób nie może używać zwykłych kosmetyków, jakie są szeroko dostępne w marketach, inne po prostu bardzo dbają o jakość stosowanych produktów. Bez względu na motywy kupna kosmetyków naturalnych i organicznych, są one warte każdej uwagi.

kosmetyki naturalne i organiczne

Na rynku dostępne są różne rodzaje preparatów do pielęgnacji, mycia i makijażu, które są określane jako naturalne, bio lub eko. Czym się różnią? Nie tylko nazwą, ale także składem i pochodzeniem konkretnych substancji oraz ich procentową zawartością. Niektórzy mają problem z odróżnieniem kosmetyków naturalnych i organicznych, ponieważ są one do siebie bardzo podobne. Jednak nie takie same. Poniżej zapisane są najważniejsze różnice, które dotyczą tych produktów.

Kosmetyki naturalne i organiczne na pewno łączą wspomniane już substancje pozyskiwane, np. z roślin. Ogólnie mówiąc- każdy kosmetyk organiczny jest naturalnym, za to nie każdy naturalny jest organicznym. Naturalne preparaty posiadają w swoim składzie nie więcej niż 5% środków syntetycznych w składzie (czyli uzyskanych sztucznie na drodze laboratoryjnej). Najcenniejsze są te, które ich nie mają wcale, jednak organizacje certyfikujące dopuszczają tę minimalną wartość. Istotny jest także sam proces produkcji, który powinien odbywać się z poszanowaniem środowiska naturalnego i jak najlepiej wpisywać się w tren ekologiczny. Kosmetyki naturalne i organiczne muszą spełniać szereg ustaleń, które są odgórnie nałożone min. przez Unie Europejską. Szczególnie dotyczy to np. pozyskiwania substratów odzwierzęcych (czego przykładem może być szeroko stosowany wosk pszczeli, czy miód). W takich wypadkach musi się to odbywać bez żadnej straty dla zwierząt, w tym wypadku pszczół.

Kosmetyki organiczne muszą sprostać jeszcze bardziej wyśrubowanym wymogom. Muszą posiadać w swoim składzie minimum 90 procent substratów, które są oznaczone certyfikatem organiczności. Dokument ten jest przyznawany tylko takim hodowlom i uprawom, które ściśle przestrzegają wszystkich wytycznych dotyczących uprawy ekologicznej. Koniecznie muszą być także pakowane w ekologiczny sposób, dlatego tutaj najczęściej stosuje się surowce pochodzące z recyklingu, jak szkło, plastik, czy makulaturę. Nie mogą posiadać barwników, czy syntetycznych dodatków zapachowych i sztucznych konserwantów. Wiele z nich ma kolor inny niż biały, który nie jest jednak oznaką zepsucia.

Przez ostatnie 10 lat powstało bardzo dużo manufaktur, w których tworzy się kosmetyki naturalne i organiczne ręcznie, przy użyciu tylko zupełnie podstawowych maszyn i urządzeń. W takich miejscach wykorzystuje się ogromną wiedzę, jaką przez dziesięciolecia zbierały laboratoria największych koncernów. Produkty wychodzące z takich małych fabryk są ekologiczne, a także spełniają wszystkie wymagane normy i zalecenia.