Pod względem ubierania stóp kobiety mają dużo większy wybór. A duży wybór często oznacza dylemat – co założyć do stroju, aby wszystko ze sobą współgrało, a jednocześnie było wygodne.

Rajstopy i pończochy

Mogą być wykonane z cienkiego lub grubego materiału. Nie bójmy się zakładać tych błyszczących modeli, pod warunkiem, że reszta kreacji taka nie jest. Świetnym trikiem na wydłużenie nóg jest zestawienie rajstop i butów w tym samym kolorze. Jeżeli buty mają wysoki obcas, wówczas zyskamy dodatkowe centymetry. Ogólna, stara jak świat zasada - ciemne kolory wyszczuplają, a jasne optycznie powiększają. Panie posiadające szczupłe nogi mogą stawiać na kolory typu jasny beż, nude i pudrowy róż, natomiast posiadaczki nieco tęższej figury powinny decydować się na grafity, ciemne szarości i czerń.

Skarpetki i kolanówki

Nie ulega wątpliwości, że skarpetki to najlepszy wybór do stroju sportowego. Kolanówki z kolei świetnie współgrają ze spódnicami, jednak nadają się głównie dla młodych dziewcząt. U dorosłych kobiet wyglądają po prostu infantylnie. Zakolanówki nadają się do zestawiania ze spódnicami, które kończą się pod kolanem. To letnia opcja zamiast rajstop. Skarpetki produkowane są także w wersji typu stópka. Te malutkie modele zakrywają jedynie palce, pięty i podeszwę, dlatego posłużą jako ochrona w baletkach. Nie widać ich, a jednak są i chronią stopę przed otarciem.

Wzory

Na formalne spotkania koniecznie wybieramy gładkie rajstopy w spokojnej kolorystyce. Do pracy – w zależności od obowiązującego dress codu. Z reguły jednak nie przekracza się granicy delikatnych, subtelnych wzorów. Unikajmy też tzw. kabaretek, które kojarzą się raczej z rozrywką. Jeżeli nasze pończochy posiadają szew z tyłu, musimy pamiętać, aby zawsze był prosty.

Czego unikać

Zarówno skarpetki jak i rajstopy nie lubią się z butami z odkrytymi palcami. To taka żeńska wersja „skarpet i sandałów”. Buty bez czubków i sandałki zawsze zakładamy na bosą stopę. Unikajmy też wciskania grubych skarpet w lekkie buciki. Wypływająca skarpeta z pantofelków wygląda nieestetycznie.