Karmienie piersią w ostatnich latach stało się poniekąd trendem, nadal jednak w wielu miejscach matki mają opory, aby karmić swoje dzieci w naturalny sposób. Na szczęście można to robić bardzo subtelnie, praktycznie nie pokazując nagiego ciała, a jednocześnie zaspokajając dziecięcy głód. Przyda się do tego jednak odpowiednio zaprojektowana odzież, której pełno w nowoczesnych sklepach.

Karmienie dziecka piersią nie jest możliwe do zaprogramowania pod względem czasu – dziecko trzeba karmić zazwyczaj na żądanie, czyli po prostu wówczas, gdy jest głodne. Nawet jeśli nakarmimy malucha przed wyjściem, to zarówno czas zakupów czy spaceru może się przedłużyć, jak i dziecko wcześniej poczuć głód. Sprawdźmy, jak odzież do karmienia staje na wysokości zadania w takich przypadkach.

Bielizna to podstawa

Podstawą odzieży do karmienia dla każdej matki karmiącej piersią jest wygodny biustonosz. Najlepiej sprawdzają się w tej mierze staniki o miękkich miseczkach i szerokich ramiączkach, które dobrze podtrzymują biust i nie zostawiają na skórze śladów. Miękki materiał dobrze dopasowane miseczki zapobiega tworzeniu się zatorów w przewodach mlecznych. Co więcej, biustonosze dla karmiących mają zwykle odpinaną miseczkę w taki sposób, aby nie trzeba było ich całkowicie zdejmować na czas karmienia dziecka.

Dekolty, ukryte otwory

Odzież do karmienia jest zaprojektowana tak, aby dawać matce wygodę karmienia piersią w każdych warunkach. Podstawowym jej typem są bluzki czy sukienki ze specjalnie zaprojektowanymi dekoltami, najczęściej luźnymi, umożliwiającymi wyjęcie piersi do karmienia. Dla wielu matek jednak taka odzież do karmienia wymaga odsłonięta zbyt dużej powierzchni ciała. W takich przypadkach lepszym rozwiązaniem mogą być bluzki koszulowe zapinane na guziki, jednak najnowszą propozycją są ubrania z podwójnym dekoltem. Taka odzież do karmienia pod właściwym dekoltem ma dodatkowy, z otworem po boku, umożliwiający nakarmienie dziecka w sposób bardzo subtelny, często tak, ze otoczenie nawet nie wie, że dziecko właśnie się pożywia. Jeśli to zapewnia komfort matce, warto z takich rozwiązań korzystać.