Buty, jeansy, bluzki i inne części codziennej garderoby ozdobione błyszczącymi cyrkoniami lub kolorowymi kamyczkami-kryształkami to prawdziwy hit ostatnich sezonów. Co ciekawe, nie musisz kupować gotowej odzieży z tego typu ozdobami. Jeśli masz chwilę wolnego czasu, takie ozdoby możesz nanieść na odzież samodzielnie, dzięki czemu stanie się ona zupełnie niepowtarzalna, zyska bardziej indywidualny charakter. Do ozdabiania odzieży możesz wykorzystać trwałe dżety termoprzylepne lub samoprzylepne. Te pierwsze zgrzewa się z tkaniną przy pomocy żelazka, te drugie zwyczajnie się do niej przykleja.

Czym są dżety termoprzylepne?

Jeśli kiedykolwiek widziałaś na ubraniach czy butach błyszczące kryształki, cyrkonie lub drobne, kolorowe kamyczki to były właśnie dżety. Dziś tego typu przedmioty wykonuje się zwykle z tworzyw sztucznych o określonym poziomie transparentności - przezroczystości, ale równie dobrze mogą być to ozdoby wykonane ze szkła czy kamieni poddanych odpowiedniej obróbce mechanicznej. Zasadniczo chodzi o to, by ozdoby tego typu miały niewielki rozmiar i ciekawy, intensywny kolor. Dzięki temu stają się przedmiotami o dużych walorach dekoracyjnych. Współcześnie dżety mogą być wykorzystywane do zdobienia praktycznie każdego rodzaju przedmiotów, choć najczęściej wykorzystuje się je właśnie do zdobienia odzieży i butów. A w jaki sposób wykonuje się taką ozdobę?

Rodzaje dżetów i ich zastosowanie

Rodzaje dżetów i ich zastosowanie

W sprzedaży znajdziesz wiele typów dżetów różniących się od siebie kolorem i rozmiarem, a także sposobem ich mocowania. Współcześnie największym zainteresowaniem kupujących cieszą się kryształki, które z jednej strony zostały pokryte warstwą specjalnego kleju, co upraszcza sprawę związaną z ich montażem.

Dżety termoprzylepne - jak przykleić?

Jeśli wybierzesz dżety samoprzylepne, wystarczy oderwać z nich pasek zabezpieczający warstwę kleju i przytwierdzić je do wybranej części garderoby. Niestety takie połączenie nie zawsze jest super trwałe i kryształki z czasem mogą odkleić się od powierzchni tkaniny, zwłaszcza w praniu. Jeśli szukasz trwalszego rozwiązania, postaw na kryształki w wersji termoprzylepnej. Te zaprasowujesz na tkaninie, tak jak zaprasowuje się kolorowy nadruk na koszulce.