Czym są baretki?

Baretka to wąski pasek wstążki noszony na mundurze zamiast pełnej odznaki. Kolor baretki powinien być taki sam, jak kolor wstążki odznaczenia, które jest zastępowane. Również szerokość nie jest przypadkowa. Równa się ona zazwyczaj szerokości wstążki danego odznaczenia. Polskie przepisuy określają, że długość baretki powinna wynosić osiem milimetrów, oraz że powinna być ona nakładana na podkładkę z sukna koloru czarnego, która powinna być dłuższa i szersza o dwa milimetry od samej baretki. Baretki orderów i odznaczeń można nosić na kurtce munduru galowego i wyjściowego, bluzie wyjściowej marynarki, kurtce munduru służbowego, bluzie olimpijce oraz koszulo-bluzie ubioru wyjściowego (Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 sierpnia 2015 roku w sprawie noszenia orderów, odznaczeń i odznak...)

Baretki strażackie - jak nosić?

Baretki strażackie nosi się w przypadkach, gdy nie ma obowiązku zakładania odznaczeń. Nosi się je na lewej stronie piersi. Powinny być przypinane w kolejności przewidzianej dla orderów, odznaczeń bądź medali, które są zastępowane. Kolejność przypinania zawsze jest od strony prawej do lewej. Niedozwolone jest natomiast noszenie baretek sporządzonych z innych materiałów niż wstążki orderów czy odznaczeń. Baretki strażackie - jak nosić?

Baretki do munduru myśliwskiego - jak nosić?

Odznaczenia łowieckie, lub baretki im odpowiadające przywieszane powinny być 1 centymetr nad wpustem kieszeni. Podobnie jak w poprzednim przypadku, zakładamy je po lewej stronie piersi. Ich kolejność (od strony prawej do lewej) odpowiada kolejności zastępowanych odznaczeń.

Baretki - sprzedaż w sklepie czy na zamówienie?

Zdecydowanej większości z nas może wydawać się, że firma oferująca baretki, odznaczenia, elementy ozdobne umieszczane na mundurach oraz dystynkcje jest podmiotem dość niszowym. Rzeczywiście, kampanie promocyjne przygotowane przez nią rzadko pojawiają się w mediach ogólnopolskich, trudno jednak nie zgodzić się z tym, że jej dochody mogą być porównywalne z tymi, jakie przynosi sprzedaż rozwiązań takich jak buty taktyczne. Baretki - sprzedaż w sklepie czy na zamówienie? Jak wyjaśnić ten fenomen? Na pierwszy plan wysuwa się to, że nie mówimy wcale o rozwiązaniach, na które nie istnieje zapotrzebowanie. Baretki kojarzą nam się przede wszystkim z produktami zamawianymi przez wojsko, w sprzedaży dostępne są jednak również baretki strażackie, rozwiązania zamawiane przez harcerstwo, koła łowieckie i stowarzyszenia myśliwych, a także dystynkcje zamawiane przez organizacje kombatanckie. Ciekawą grupę odbiorców stanowią również pasjonaci wojska, którzy do tej pory zamawiali przede wszystkim buty taktyczne i mundury. Również oni nie stronią od sklepów z baretkami, a jeśli poziom oferowanych im rozwiązań jest zadowalający, potrafią dość szybko przeobrażać się w wiernych klientów, z którymi warto współpracować i o uznanie których warto zabiegać.