Kupowanie butów dla dziecka to prawdziwe wyzwanie, tym bardziej jeśli chcemy nabyć tak niestandardowe obuwie jak kalosze. Choć oczywiście istnieją uniwersalne zasady, którymi zawsze powinniśmy się kierować podczas zakupów butów dla maluszka, to jednak kalosze stawiają przed nami dodatkowe wyzwania. Kalosze dla dziecka to bowiem nie tylko kwestia dobrania odpowiedniej długości wkładki czy miłego dla oka koloru, ale także chociażby wybór materiału, z którego są wykonane.

Co już wiemy

Przypomnijmy najpierw kilka bardziej oczywistych zasad kupowania nie tylko kaloszy dla dziecka, ale i innych butów. Po pierwsze długość wkładki powinna być większa niż stopy naszej pociechy. Wynika to z kilku czynników. Raz - stopa dziecka wciąż rośnie i potrzebuje na to miejsca; dwa - podczas chodzenia stopa delikatnie rozszerza się i trzy - zawsze powinniśmy zachować kilka milimetrów odstępu na palce. Bezpiecznym limesem jest więc 1,5 centymetra więcej, które zapewni dziecku wysoki komfort użytkowania. Kolejną kwestią jest wysokość kaloszy - na rynku dostępne są zarówno wysokie modele do połowy łydki (nie zaleca się kupowania dziecku kaloszy do kolan), jak in zaledwie do kolan. Choć oba modele równie dobrze chronią samą stopę - nie ma to wpływu chociażby na grubość podeszwy, ale im wyższa cholewka, tym mniejsze niebezpieczeństwo wlania się wody do buta. Elementem blokującym wodę u góry cholewki może być chociażby ściągacz i wodoodporna membrana lub innych materiał o takich właściwościach, które zamykają niejako dostęp wodzie u góry buta i ściśle przywierają do nogi. Ostatnią kwestią jest ta związana z ociepleniem - kalosze dla dzieci występują zarówno z, jak i bez niego. Wszystko zależy od tego, czy ma być to obuwie raczej na okres przejściowy, wiosenno-jesienny, czy też na cieplejsze letnie dni. Czasem najlepszym wyjściem jest zaopatrzyć się w dwie pary - z ociepleniem i bez niego.

Jaki materiał?

Wbrew powszechnej opinii, kalosze nie zawsze wykonane są z tego samego materiału. Zazwyczaj do wyboru mamy modele kaloszy dla dzieci albo z PCV, albo z pianki. PCV jest modelem zdecydowaniem cięższym, dlatego drobne dzieci mogą mieć, przynajmniej na początku, problem z poruszaniem się w nich. Są jednak bardzo wytrzymałe i nie odkształcają się. Pianka natomiast jest lżejsza, nie przewodzi temperatury, a więc nie będzie oziębiać stopy w zimne dni i nagrzewać w ciepłe, a także rozciąga się i dostosowuje do stopy dziecka. Kalosze dla dziecka z tego materiału występują jednak w o wiele mniejszej gamie kolorystycznej, niż kalosze z PCV.