W praktycznie każdym mieście powstają państwowe i prywatne gabinety z dziedziny fizykoterapii – Bielsko-Biała nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. Niewiele osób jednak wie, czym wyróżnia się ten rodzaj terapii oraz dlaczego nie jest on tożsamy z pojęciem fizjoterapii. Obecnie istnieje kilka różnych rodzajów zabiegów, które stosuje się dla uzyskania konkretnych efektów w organizmie pacjenta – zasadą działania fizykoterapii jest bowiem oddziaływanie bodźcami zewnętrznymi na ciało.

Fizykoterapia jest obecnie dziedziną medycyny świadczącą leczenie wspomagające. Często stosowana jest przy rehabilitacji ruchowej po wypadkach, operacjach czy w przypadku rozwijających się schorzeń, które powodują ból. Najczęściej stosowana obecnie jest elektroterapia z wykorzystaniem różnych natężeń i źródeł prądu, jak również magnetoterapia w różnym wydaniu. Niektóre gabinety fizykoterapii w Bielsku-Białej oferują również rzadsze obecnie oddziaływanie ultradźwiękami czy krioterapię, polecane zwłaszcza przy schorzeniach dermatologicznych oraz związanych ze stawami. Dodatkowo, wyróżnia się również m.in. terapię laserową, bardzo pomocą przy niektórych schorzeniach.

Dziś można powiedzieć, że fizykoterapia w Bielsku-Białej w dużej mierze zastępuje klasyczne metody leczenia bólu za pomocą farmaceutyków. Nierzadko jest bardziej opłacalna dla pacjenta, jako że nie zaburza pracy organizmu, stymuluje go do zdrowych odruchów, a jednocześnie ma tylu skutków ubocznych co leki. Fizykoterapia stosowana jest m.in. w ortopedii czy stomatologii.