W szafie każdej kobiety znajdą się eleganckie buty, które noszone są do garsonki, eleganckiego kombinezonu czy sukienki na specjalne okazje. Niewiele kobiet ma tylko jedną parę eleganckich butów; zazwyczaj inwestujemy w kilka różnych wersji tego rodzaju obuwia, mając w szafie zarówno seksowne szpilki, jak i poprawne wizerunkowo czółenka na słupku.

Czy to jednak nie błąd?

Stylista na pewno powiedziałby, że to zdecydowanie błąd, głównie z uwagi na różnice, które sylwetce dają poszczególne pary obuwia. To jedno z kryteriów, według których powinno się dobierać eleganckie, damskie obuwie. Istnieją jednak jeszcze inne wyznaczniki, o których warto pamiętać – oto pięć pomocnych podpowiedzi w tej kwestii.

1. Właściwy obcas

Jak zostało powiedziane, czółenka na słupku wpływają na wygląd nogi zupełnie inaczej aniżeli buty na szpilce. Te drugie poleca się kobietom o szczupłych łydkach; te pierwsze są bardziej wszechstronne, choć u bardzo szczupłych kobiet mogą wyglądać monstrualnie, zależnie od wybranego modelu. Eleganckie, płaskie obuwie poleca się tylko paniom wysokim; u tych niskich znacząco takie buty skrócą sylwetkę.

2. Odpowiedni materiał

Jeśli często chodzimy w butach i mamy tylko 2-3 ulubione pary, powinnyśmy zainwestować w dobrej jakości obuwie skórzane. Będzie ono dobrze współpracowało ze stopą oraz łatwiej o nie zadbać, by długo zachowało dobry wygląd.

3. Właściwy model

Najlepiej sprawdzą się szpilki czy czółenka na słupku bez dodatkowych pasków okalających kostkę – te mogą nie tylko w razie czego spowodować kontuzję, ale również optycznie „obcinają” długość nóg. Modele ekstrawaganckie lepiej jest zostawić na bardziej nieoficjalne okazje.

4. Dopasowany kolor

Kolor obuwia na eleganckie wyjścia jest bardzo ważny. Wybierać powinnyśmy z kolorów stonowanych, głównie brązów i czerni. Dopuszczalne jest obuwie ciemnogranatowe, jeśli umiemy je zestawić z właściwą stylizacją. Czerwień sprawdzi się tylko tam, gdzie mamy nieco luzu w zestawieniu elementów outfitu.

5. Wygoda, wygoda, wygoda!

Bardzo istotna jest wygoda eleganckich butów. Chodzi tutaj zarówno o obcas – wygodniejsze będą czółenka na słupku, bo są pewniejsze przy stąpaniu. Dobrze jest też zainwestować w skórzaną wkładkę, która będzie przyjemniejsza dla stopy.