Odpowiednio dopasowany obrus może nadać wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Wybór tych elementów jest istotny zarówno w pomieszczeniach domowych, jak i przestrzeniach publicznych. Szczególną wagę przywiązuje się do dopasowania modeli wykorzystywanych w czasie przyjęć. W atrakcyjne nakrycie stołu warto wyposażyć się zarówno szykując świąteczny poczęstunek dla rodziny, jak i organizując wesele lub komunię. Na co zwrócić uwagę wybierając takie akcesoria?

Obrusy naturalne i plamoodporne

Wiele osób decyduje się na naturalne nakrycia stołów wykonane z włókien lnianych lub bawełnianych. Takie akcesoria mogą nadawać wnętrzu wyjątkowego charakteru. Będą również dobrze komponowały się z aktualnymi trendami aranżacyjnymi. To trwałe i korzystne rozwiązania, które sprawdzą się w wielu sytuacjach. Osobom organizującym wystawne przyjęcia oraz tym, w których domach przebywają dzieci lub zwierzęta, polecane są obrusy plamoodporne. Przedmioty z tej kategorii bywają kojarzone z mało atrakcyjnymi, sztucznymi materiałami. Warto jednak wiedzieć, że nowoczesne nakrycia z plamoodporną powłoką w niewielkim stopniu różnią się wizualnie od tych naturalnych.

Kształty i rozmiary obrusów

Poszukując odpowiedniego obrusu należy również dopasować do zapotrzebowania jego rozmiar. Warto pamiętać o tym, że pomiędzy siedziskami krzeseł a blatem stołu pozostaje zwykle ok. 30 cm wolnej przestrzeni. Zwisające z brzegów fragmenty materiału powinny być krótsze, aby nie utrudniały gościom wygodnego siedzenia. Położona na blacie tkanina nie powinna więc wystawać poza skraje stołu na więcej niż 20-25 cm. Obrusy występują zwykle w formach owalnych, okrągłych i prostokątnych. Kształt danego modelu warto dopasować do posiadanego stołu. Wśród dostępnych akcesoriów pojawiają się również bieżniki, serwety i podkładki, które umożliwią wyeksponowanie blatu. Ich wykorzystanie dodatkowo ochroni mebel przed uszkodzeniami.

Jak wybierać praktyczne obrusy dopasowane do okazji?Kolory i zdobienia

Obrusy w modnych wnętrzach i na przyjęciach powinny tworzyć spójną aranżację z pozostałymi elementami. W domach warto decydować się na modele dopasowane do okazji i wystroju pomieszczenia. Wśród atrakcyjnych rozwiązań odnaleźć można między innymi nakrycia świąteczne z wielkanocnymi haftami. Pojawiają się tutaj również modele w atrakcyjnych, wiosennych kolorach. Za szczególnie modne uznaje się obrusy metalizowane i z florystycznymi nadrukami. Urządzając większe przyjęcie warto zdecydować się na plamoodporny model, którego wykończenia skomponują się z zastawą stołową. Szeroki wybór umożliwi każdemu odnalezienie odpowiedniego akcesorium.