Odkąd e-papierosy weszły na polski rynek, pojawiali się ich zwolennicy i przeciwnicy. Ci ostatni wytoczyli całą armadę argumentów, które jednak nie mają nic wspólnego z prawdą – a przy tym wprowadzają w błąd.

Wiele tych argumentów pochodzi od osób, które nigdy nie pozwoliły sobie na żadne uzależnienie i próbują wpłynąć na obcych ludzi i ich decyzje. Warto więc wiedzieć, jakie są mity na temat e-papierosów, aby nie przyjmować za pewnik każdej opinii w tym temacie.

E-papierosy są szkodliwe?

Na dobrą sprawę kwestia ta cały czas pozostaje sporna. Na pewno ich szkodliwość jest o wiele niższa niż w przypadku papierosów analogowych, i dotyczy to zarówno zdrowia samego palacza, jak i biernych palaczy w jego otoczeniu. Przy wdychaniu substancji nie wydzielają się substancje smoliste, a więc odciążane są płuca palacza, a także w organizmie nie osadzają się substancje rakotwórcze.

Z drugiej strony, żadne badania nie wykazują poważnych problemów zdrowotnych, które powstają w wyniku palenia e-papierosów. W większości przypadków nie przeprowadzono żadnych testów i długofalowych badań, które wskazywałyby jednoznacznie na szkodliwość e-papierosów.

E-papierosy się „pali”

e-papieros

Zwyczajowo utarło się mówić, że e-papierosy się „pali”, tymczasem jednak nie jest to do końca prawda. W urządzeniu znajduje się specjalna grzałka, która podgrzewa wlewany do niego płyn w momencie inhalacji. To sprawia, że podczas inhalowania się e-papierosami (bo to jest właśnie właściwie określenie) do organizmu palacza dostają się jedynie opary liquidu, często z aromatami zapachowymi czy nikotyną.

E-papierosy pomagają rzucić palenie

Koronnym argumentem przeciwników e-papierosów jest to, że w zasadzie liquidy mogą mieć dwa razy więcej nikotyny, a więc wcale nie pomagają w zerwaniu z nałogiem. Tymczasem istotny jest tutaj czynnik ludzki: dla osób, które chcą pomocy w rzuceniu palenia, e-papierosy mogą być nieocenione. Dzięki możliwości wybrania płynu z większą albo mniejszą ilością nikotyny palący może sam sprawić, że uzależnienie to zostanie usunięte z jego życia. A wszystko za sprawą odrobiny rozsądku połączonej z dobrymi chęciami.

Wiele argumentów przeciwko e-papierosom jest opartych jedynie na przekonaniach ich autorów. To sprawia, że są one nieprawdziwe. Zanim sięgniemy po e-papierosy donsenior.pl warto zasięgnąć rzetelnych opinii, które przedstawią zarówno wady, jak i zalety korzystania z papierosów elektronicznych. Wówczas zyskamy pewność, że nasza decyzja o ich używaniu jest w stu procentach świadoma i rzetelna.