Sportowiec to nie jego ubiór i buty, ale jego umiejętności sportowe, jakie nabywa przez lata i poprzez ciężki wysiłek fizyczny. Nawet jeżeli będzie posiadał najlepszej jakości odzież termoaktywną brubeck i najlepszy rower, nie stanie się z dnia na dzień światowej klasy kolarzem czy też sportowcem na rowerze wyczynowym.

Również jeżeli będzie posiadał buty Salomon, nie stanie się najszybszym chodziarzem czy najzwinniejszym narciarzem, albowiem sprzęt i wyposażenie sportowca jest tylko dodatkiem i pomocą w uzyskiwaniu wysokich wyników, a nie najważniejszym wyposażeniem dzięki któremu te wyniki będą powstawać same.

Czy to na spacer czy to na wyprawę w góry, każdy musi sam zaprawić się kondycyjnie i posiadać odpowiednią kondycję fizyczną, a dopiero potem osiągać wyniki sportowe z których będzie mógł być dumny. Nawet jeżeli zakupimy najlepszy sprzęt biwakowy, najwyższej jakości strój sportowy marmot, jak również zakupimy sprzęt do uprawnia sportów, czy to kije trekkingowi czy inne urządzenia, bez poświęcenia czasu na wielogodzinny wysiłek i pracę potrzebną do osiągnięcia dobrej kondycji fizycznej, nawet najlepszy sprzęt sportowy nie sprawi że będziemy światowej klasy sportowcami.