W pewnym wieku w kosmetyczce większości dziewczyn i niektórych chłopaków oprócz kosmetyków oczyszczających i nawilżających zaczynają także pojawiać się te przeznaczone do make-upu: podkłady, korektory, rozświetlacze, pudry, cienie, mascary, błyszczyki, pomadki, konturówki… Długo by wymieniać. Ale wiele z tych kosmetyków, nie ważne jest dobrej jakości i drogich, nie będą wyglądać dobrze nałożone nieodpowiednim pędzlem. Wielu osobom wybór odpowiedniego zestawu pędzli do makijażu wydaje się zadaniem ponad siły a wiedza z tym związana - wiedzą tajemną. Oto krótki poradnik jak wybrać najważniejsze pędzle do makijażu dla każdego rozpoczynającego swoją przygodę z make-upem.

Zaczynamy od podstawy

A podstawą każdego makijażu jest oczywiście podkład i puder. I choć wiele osób uważa, że do tego pierwszego pędzel nie jest potrzebny - w końcu podkład można nanieść palcami, to jednak odpowiednio dobrany pędzel do podkładu pomoże nam uzyskać naturalny efekt, równomiernie rozprowadzić kosmetyk i użyć go zdecydowanie mniej niż przy pierwszym sposobie. Pędzel typu koci języczek albo flat top to dobre wybory na początek - dobrze kryją, radzą sobie z każdym podkładem, a ten pierwszy niezwykle łatwo się czyści. Jeśli zaś chodzi o puder, to tutaj pędzel wybieramy zazwyczaj wielkością - im większy, tym szybszy i dokładniejszy makijaż.

I cała reszta

Tak naprawdę jeśli chodzi o pędzle do makijażu, to te do nakładania pudru i podkładu są najważniejsze. Ale jeśli chcemy spróbować swoich sił w bardziej rozbudowanym make-upie, to warto skusić się na pędzle do konturowania, pędzle do nakładania cieni oraz do brwi. Jeśli chodzi o konturowanie, to szukajmy dwóch różnych pędzli - większy, ścięty na skos pomoże nam nałożyć puder brązujący, a mniejszy - rozświetlacz. Do powiek na początek starczą nam trzy pędzle, każdy o trochę innym rozmiarze i kształcie włosia. Pędzel o zakończeniu w kształcie stożka sprawdzi się jako bazowe akcesorium do nakładania koloru; nieco mniejszy i ostro ściętym włosiu pozwoli nam na kształtowanie załamania oka. Trzeci, najmniejszy, o okrągłej główce, będzie idealnie łączyć kolory. Natomiast pędzel do brwi powinien mieć włosie ścięte na skos, dzięki czemu zapewni nam najlepsze wyrównanie i wypełnienie.

Oczywiście nie tylko kształt i wielkość mają znaczenie - wybierając pędzle do makijażu zwróćmy uwagę także na materiał, z którego wykonane jest włosie. Najlepszy efekt daje oczywiście to naturalne, jest ono jednak także najdroższe. Na początek dobrym pomysłem będą pędzle o podwójnym włosiu, wykorzystującym zarówno to naturalnego, jak i syntetycznego pochodzenia.